Arvamusfestivali ümarlaud “Kuidas patsient tervishoiusüsteemis ellu jääks?”

11.-12. augustil Paides toimunud Arvamusfestivali Patsientide Liidu ümarlauast “Kuidas patsient tervishoiusüsteemis ellu jääks?” võttis osa ka advokaadibüroo TEDER jurist Janus Paurman.

Ümarlaual jõudsime koos teiste spetsialistide ning kuulajatega järeldusele, et Eestis on patsiendil raske ning kulukas enda õigusi kaitsta ning võimaliku süüdlase otsimine ei aita kaasa ravivigade vähenemisele ega hüvitiste määramisele. Peamiseks probleemiks on, et ravivea või tüsistuse avastamisel tuleb patsiendil ette võtta keeruline, aeganõudev ning kulukas kohtuvaidlus terviseteenuse osutajaga (enamasti haiglaga) ning teha selleks esmalt enda poolt arvestatav rahaline väljaminek – see viimane ei ole momendil Eesti inimestele veel jõukohane.

Lahendusena leidsid osapooled, et vajalik oleks luua eraldiseisev institutsioon, mis patsientide kaebusi menetleks ning pakuks patsiendile ka suuremat tuge ning toetust menetluses. Usume, et selline uus kohtueelne instants aitaks paremini ning väikemate kuludega vaidlusi lahendada. Uue süsteemi juhul puuduks vajadus ka arsti süü tuvastamiseks, mis omakorda parandaks kindlasti arsti-patsendi suhtet. Seni on sellise organisatsiooni loomine jäänud rahastuse puudumise taha, sest uus süsteem võtaks riigieelarvest hinnanguliselt 3 miljonit eurot.

Lisaks Janusele osalesid arutelul Eesti Patsientide Liidu tegevjuht Kadri Tammepuu, Ellex Raidla juhtivpartner Ants Nõmper, PZU vastutuskindlustuse riskijuht Argo Argel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga